Wnętrze w stylu prowansalskim – czy warto zrobić to samemu?

Na samym początku należy zastanowić się nad tym, czy naprawdę warto malować meble na styl prowansalski. Styl prowansalski charakteryzuje się prostymi oraz dekoracyjnymi formami – co oznacza, że postarzenie typowo modernistycznego mebla nie ma większego sensu, gdyż efekt końcowy nie będzie satysfakcją.

Szafa, komoda, meblościanka bądź stolik kawowy – meble te stylizowane na styl prowansalski nadają mieszkaniu przytulny oraz ciepły klimat. Przeróbki na własną rękę pozwolą zaoszczędzić pieniądze oraz wyćwiczyć takie cechy, jak rzetelność oraz cierpliwość.

źródło: canva

Meble styl prowansalski – od czego zacząć przemalowywanie?

Pierwszym krokiem jest zadecydowanie, które meble zostaną przemalowane. Należy pamiętać o tym, że meble wykonane z drewna mogą posłużyć kilkadziesiąt lat, ponieważ ich materiał jest tak bardzo solidny. Jeśli więc masz w domu stare meble, które planujesz wyrzucić – przemyśl to. Poświęcając kilka godzin na przemalowanie nadasz szafie bądź komodzie nowe życie.

Meble w stylu prowansalskim to francuski styl i dusza. Świetnie wyglądają we wnętrzach. Idealnie wpasują się w salon pełen prowansalskich dodatków. Meble prowansalskie to również meble z pięknym charakterem. Do ich wystylizowania potrzebujesz:

 • drobnoziarnisty papier ścierny,
 • gruboziarnisty papier ścierny,
 • farba akrylowa bądź olejna,
 • lakier,
 • świeca biała,
 • folia zabezpieczająca powietrze,
 • taśmy malarskie,
 • podstawka do wymieszania farb,
 • wałek,
 • pędzle,
 • ścierki.

źródło: canva

Meble prowansalskie salon – jak przygotować powierzchnię mebla?

Przed przystąpieniem do malowania należy pamiętać o dokładnym umyciu i oczyszczeniu mebla. Najlepiej sprawdzi się szorstka gąbka połączona z płynem do naczyń. Po dokładnym umyciu mebla nie można go od razu malować. Należy poczekać około 2-3 dni aby mebel dokładnie wysechł.

Co dalej?

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest szlifowanie powierzchni. Do tej czynności potrzebujemy papieru ściernego. Powierzchnię wokół malowanego mebla należy dokładnie zabezpieczyć. Na sam koniec zaleca się odtłuszczenie powierzchni mebla przeznaczonej do malowania.

źródło: canva

Meble białe prowansalskie – jak pomalować powierzchnię mebla?

Już tylko kilka kroków dzieli Cię od pięknego salonu w stylu prowansalskim. Białe meble do salonu w stylu prowansalskim są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy je odpowiednio pomalować. Oczywiście farba musi być jasny, a najlepiej biały kolor, aby idealnie wpasować się w styl francuski. Możliwe jest to, że jasną farbą nie osiągniemy doskonałego krycia. Dlatego zalecane jest nałożenie 2 lub nawet 3 warstw.

Po nałożeniu pierwszej warstwy farby – wybieramy miejsce przetarć i nakładamy tam wosk. W kolejnym kroku nakładamy następną warstwę farby, a postarzane miejsca delikatnie przecieramy papierem ściernym oraz aplikujemy wosk. Następnie nakładamy trzecią warstwę farby, a na sam koniec całość pokrywamy lakierem o wykończeniu satynowym bądź półmatowym.

Kolekcja Kashmir

Białe meble do salonu prowansalskie – a może gotowe rozwiązanie?

Gdy zdecydujesz się na przemalowanie mebli na styl prowansalski zaoszczędzisz gotówkę, a gdy zdecydujesz się na gotowe rozwiązanie zaoszczędzisz swój czas. Meble drewniane prowansalskie posiadają swój francuski urok. Przykładem pięknych mebli w tym stylu jest kolekcja KASHMIR. Inspirowana na styl francuski odmieni każde wnętrze, a dbałość o każdy detal sprawi, że Twoja przestrzeń będzie estetyczna i pełna harmonii!